• هود صنعتی | استیل و گالوانیزه

  هود صنعتی

  ــــــــــــــ

  هود صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی به شمار می رود که استفاده از آن برای جلوگیری کردن از پراکندگی حرارت گرما و دفع آلاینده ها و گرد و خاک قبل از پراکنده شدن در محیط کار می باشد. فیلتر هود صنعتی فلزی می باشد. شکل ظاهری هودهای صنعتی مانند یک ذوزنقه ی متوازی الاضلاع است. در قسمت درون این هود سیستم مکنده ی قوی ای تعبیه شده است. قسمت پایینی هود دارای دهانه ای بزرگ است که بتواند هوای بیشتری را به داخل بکشد. با رفتن به سمت بالا این دهانه کوچک تر می شود. در بیشتر مکان های مانند رستوران ها، آزمایشگاه ها، فست فودها، کافی شاپ ها و محیط های بیمارستانی از هود صنعتی استفاده بسیاری می شود. معمولا از ورق استیل 304 به ضخامت 1 میلیمتر ساخته می‌شوند. البته در برخی مواقع از ورق آلومینیوم و گالوانیزه با ضخامتهای مختلف نیز برای ساخت هودهای صنعتی استفاده میشود.

نحوه طراحی

مفهوم کلیدی که مبنای اصلی تهویه مکنده موضعی را تشکیل می دهد بدام اندازی آلاینده های هوابرد در منبع تولید می باشد. سیستم تهویه باید به گونه ای طراحی شود تا هوای حاوی آلاینده های حاصل از فرایند در حال تهویه را بدام اندازد. در اکثر موارد این عمل دشوار می‌باشد و موفقیت یا عدم موفقیت در این زمینه به طراحی هود صنعتی بستگی دارد. در طراحی، دامنه ای از یک دهانه باز ساده در انتهای یک کانال تا یک محفظه محصور پیچیده، در اطراف کل فرایند را شامل میشوند. عوامل مهم در هر هود شاملِ هندسه ی آن(که تعیین کننده الگوهای جریان هوا در نزدیکی هود است) و مکانِ آن نسبت به فرایند و مقدار هوایی که از طریقِ آن در حال حرکت است میباشند.

هود صنعتی

انواع هود صنعتی

هود محصور کننده

محصور کننده (Enclosing Hood)

منبع تولید آلاینده را به طور کامل یا نسبی محصور می کنند. این هودها از نظر کارایی در سطح  بالایی قرار دارند و به هودهای اتاقکی یا جریان لمینار نیز معروف هستند. در منابعی مانند فرآیندهای سایش و آسیاب که انتشار آلودگی در آنها بالا می باشد ، کار با مواد شیمیایی …. هودهای محصور کننده کارایی بالایی دارند.

این نوع از هود های تهویه صنعتی از نقطه نظر طراحی بهترین و با کارایی ترین نوع هود های تهویه صنعتی هستند زیرا آلودگی های تولید شده همواره در درون مرز های هود تهویه صنعتی قرار دارد به همین خاطر کنترل موثر آلودگی آزاد شده از فرآیند بسیار آسانتر و موثرتر از دیگر هود های تهویه صنعتی می باشد

اتاق های سند بلاست یکی از بهترین مثال هایی می باشد که برای هودهای صنعتی محصور کننده می توانیم نام ببریم که فرآیند را به طور کامل محصور باقی نگه می دارد. برای طراحی کردن این نوع از هودها بیشترین نکته ای که اهمیت دارد، تناسب هود با پوشش دهی آن می باشد که این دو باید به خوبی یکدیگر را بتوانند کامل کنند. یکی از نکات دیگری هم که اهمیت بسیار زیادی دارد انتخاب کردن جریان هوای درون هود می باشد که باید با سرعت دهانه آن هماهنگی های لازم را داشته باشد.

در فرآیندهای پرتوزا و فوق العاده سمی ، هودهای مکنده مورد استفاده باید از نوع محصور بوده و بیشترین پوشش را فراهم سازد. 

غیر محصور کننده (Exterior Hood)

در نزدیکی منبع آلاینده و بدون محصور کردن آن قرار می گیرند. در نتیجه هر چه هود به منبع تولید آلودگی نزدیک تر باشد میزان آلودگی که توسط هود به دام می افتد بیشتر می شود. این هودها طوری طراحی و نصب می شوند تا در جهت آلاینده قرار گیرند تا بتوانند با کارایی بیشتری آنها را به دام بیندازند.
از معایب این نوع از هودها این است که زمانی که آلاینده در هوا پخش می گردد تا زمانی که توسط هود به دام افتد، ممکن است که افراد با آلاینده مواجهه داشته باشند.
برای هودهای بیرونی 3 اصل اساسی وجود دارد که آنها عبارت می باشد از :
1. شکل فیزیکی آن بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد و به همین دلیل باید محل نصب آن با شکل ظاهری اش تطابق و هماهنگی داشته باشد.
2. سرعت دریافت آلاینده های محیط باید در این هود بسیار بالا و عالی باید باشد، چرا که نقطه باز شدن آنها اهمیت بسیاری دارد.
3. جریان هوایی که باید در درون هود صنعتی بیرونی وجود داشته باشد دارای اهمیت بسیاری نیز می باشد چرا که سرعت دریافت آلاینده ها را بسیار بالاتر می برد و به همین دلیل باید به این مورد اهمیت بسیاری داده شود.

هود غیر محصور کننده

انواع هود صنعتی غیر محصور کننده

شکاف دار (Slot Hood)

شکاف دار (Slot Hood)

نقش عمده شکاف ، توزیع یکنواخت هوا است. هود شکاف دار شامل دهانه باز باریک و یک محفظه یکنواخت ساز است. هودهای شکاف دار برای مکش الاینده های گازی مناسب می باشند. هودهای شکافدار عمدتا در منابع خطی استفاده می شوند. 

جانبی (Side Hood)

جانبی (Side Hood)

کنترل انتشار از منابع مسطح نظیر مخازن روباز و حوض های آبکاری و بخش تمیز کاری لرزشی قالب های ریخته گری و… توسط شکاف های باریک در طول یک یا دو ضلع از سطح منبع انجام می شود.

مکش از پائین (Downdraft Hood)

مکش از پائین (Downdraft Hood)

هود مکش از پائین فقط قادر به دریافت آلاینده های آزاد شده با انرژی پایین و حرکت رو به پایین بوده مانند فوم های حاصل از برش پلاسما

چتری (Canopy Hood)

چتری (Canopy Hood)

مانند چتر یا سایبان بر روی محل تولید آلودگی قرار میگیرد . در فرآیند های داغ ، به سبب تمایل حرکت آلاینده های داغ مستقیماً به سمت بالا از هود چتری یا کنوپی استفاده می گردد. 

مشخصات فنی و معیارهای انتخاب
 • معمولا از جنس فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و یا موادی با ویژگی های ضد خوردگی و مقاومت در برابر زنگ زدگی ساخته می‌شوند.

  جنس ساختار

 • در اندازه‌های مختلفی از جمله ۶۰ تا ۲۴۰ اینچ طول و ۳۰ تا ۸۰ اینچ عرض قابل تهیه می‌باشند.

  اندازه

 • دارای کنترل الکترونیکی هستند.

  نوع کنترل

 • دو سرعت عملکرد با نام‌های high و low دارند.

  سرعت

 • فیلترهای قابل شستشو و یا دور ریز دارند.

  فیلترها

 • به راحتی تمیز شده و باید به صورت دوره ای و منظم تمیز و سرویس شوند.

  قابلیت تمیزکاری

 • بر روی دیوار یا در سقف نصب می‌شوند.

  نوع نصب

 • نور داخلی دارد.

  روشنایی

 • باید قدرت مکش بالایی داشته باشد تا بتواند هوا را به صورت کامل از گرد و غبار و بوی نامطبوع پاکسازی کند.

  قدرت مکش

 • دارای کنترل دما هستند.

  کنترل دما

 • هودهای صنعتی دارای قابلیت اتصال به سیستم تهویه هوا هستند که برای بهبود کیفیت هوای داخلی و افزایش کارایی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  قابلیت اتصال به سیستم تهویه

 • قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند.

  تنظیم ارتفاع

فیلتر

برای جلوگیری از تجمع چربی داخل کانال هود صنعتی استیل از فیلتر استفاده می شود . فیلترها از جنس آلومینیوم و استیل ساخته می شوند و قابلیت شست وشو هم دارند . فیلتر هودهای صنعتی در دو نوع ساخته میشوند:
1. فیلتر جذبی که از چند لایه توری فلزی تشکیل شده که چربی را جذب خود میکند و هر چند وقت یک بار باید شستشو و تمیز شود.
2. فیلتر گرانشی که دارای تعدادی پره فلزی میباشد که چربی را به داخل یک ناودانی در داخل هود هدایت میکند و هر چند وقت یکبار توسط شیری که در بدنه هود تعبیه میشود تخلیه میشود.

فیلتر هود صنعتی
هواکش هود صنعتی

هواکش

یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای اصلی سیستم هود صنعتی هواکش است. این هواکش ها باید حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش و بیشترین میزان کنترل را در  تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم کند. برای هود های صنعتی به دلیل داشتن کانال کشی و افت فشار در مسیر کانال، معمولا از هواکش‌هایی از نوع سانتریفیوژ با پروانه بکوارد استفاده میشود.